Michal – jedno z prvých kniežat

Keď sledujeme generácie našich predkov, vidíme, že slovenský ľud bol po celé stáročia oddaný Bohu a naplnený jednoduchou, ale živou vierou v Boha a úprimnou úctou k Panne Márii. Po nej a po sv. Jozefovi je u nás azda najviac uctievaný sv. Michal archanjel. Vzývame ho ako ochrancu pred nebezpečenstvami ohrozujúcimi dušu i telo, ako patróna dobrej smrti i duší v očistci.

V náboženskej tradícii je archanjel Michal nazývaný kniežaťom anjelov, anjelom spravodlivosti, strážcom Raja, ochrancom Kristovej Cirkvi. Je označovaný ako Boží dôverník, ktorý odovzdáva ľuďom Pánove pokyny.

Jeho existenciu priamo potvrdzujú slová Svätého písma: V knihe proroka Daniela sa o ňom hovorí v 10. a 12. kapitole. Po prvý raz sa spomína ako Danielov pomocník: ...a hľa Michal, jedno z prvých kniežat, prišlo mi na pomoc... (Dan 10, 13), inokedy sa uvádza ako mimoriadny ochranca izraelského národa: V tom čase povstane Michal, veľké knieža, čo stojí nad synmi tvojho národa... (Dan 12, 1). Píše o ňom aj apoštol Ján v Apokalypse: Na nebi sa strhol boj: Michal a jeho anjeli bojovali proti drakovi (Zjv 12, 7). Archanjel Michal nie je výmysel Cirkvi ani rozprávková bytosť, potvrdzuje to priamo Sväté písmo. Napriek tomu sa však neraz stretáme s neúctou a možno aj s výsmechom súčasného sveta na adresu anjelov či duchovných bytostí. Táto skutočnosť môže mať korene v zobrazovaní anjelov ako bucľatých detí či ako mladíkov s krídlami v období baroka. No aj tieto stredoveké predstavy mali a majú svoj význam. Človek ako telesná bytosť si chce i vonkajším zobrazením priblížiť duchový svet a tých, čo do neho patria, napriek tomu, že vie, že anjeli sú neviditeľné duchovné bytosti, ktoré, ako to počúvame v prefácii svätej omše, neprestajne vzdávajú vďaky, oslavujú Boha; akoby dopĺňali to, na čo my často zabúdame.

Anjeli sa z Božej dobroty stali našimi neviditeľnými pomocníkmi a spoločníkmi, akoby nemými svedkami nášho života, čo si v zhone všedných dní, v každodennom „kolotoči“ denných povinností, starostí, problémov a stresov neraz ani neuvedomujeme. Všetko chceme zvládnuť sami, bez Boha, bez pomoci tých, ktorých nám dal. Škoda, že mnohí až neskoro zistia, že ich životu niečo chýba, že život bez Boha je prázdny, nenaplnený, bez konečného cieľa, bez opravdivej radosti, bez vnútorného pokoja.

Človek v živote prechádza rozličnými skúškami, musí prekonávať mnohé ťažkosti... Aby ich ľahšie zvládal, posiela mu Boh na pomoc duchovné bytosti, medzi nimi aj archanjelov – Michala, Gabriela a Rafaela, ktorých nám Cirkev pripomína vždy 29. septembra.

Archanjel Michal je našim pomocníkom v boji proti Zlému. On sám musel prejsť skúškou, aby dokázal svoju vernosť a oddanosť Bohu, ako o tom píše sv. Ján vo svojom Zjavení. Je akoby majákom, príkladom vernosti Bohu. Prosme ho o pomoc pre seba, pre svoje rodiny, pre svet, aby sme mali odvahu vzdorovať zlu i Zlému. Prosme ho ako prosili generácie našich predkov: Svätý Michal archanjel, chráň nás v boji... S jeho pomocou môžeme dúfať v zázrak zmeny v nás samých, v našich rodinách i v spoločnosti.

Andrej Fordinál