Myslím si, že my, čo veríme, nevieme si bez kňazov život ani predstaviť. Bez sviatostí, ktoré kňazi vysluhujú by bol život temravou. Keby som nemala nikoho, len svojho spovedníka, ktorý mi sprostredkuje Ježišovu lásku, necítila by som sa osamelá. Neviem dosť dobre vyjadriť svoje nadšenie pre kňazský stav, preto nech za mňa hovoria tieto riadky Pavla Strausa:
- Dnešný laik žiada od brata – kňaza viac než vysluhovanie sviatostí a úradovanie. Túži po apoštolskom vzore v kňazovi so všetkým prívlastkami vyznávačskej horlivosti, čistoty a oddanosti. Túži po heroickom vzore v kňazovi so všetkými prívlastkami mučeníckej tvrdosti a lásky. Časy sú jedinečné. Majú nevídané rozmery slobody a zločinnosti, nevídané možnosti hrôz a katastrof, nevídané možnosti klamstiev. Každý chce každého čo najvedeckejším spôsobom zničiť.
A predsa v každom ľudskom srdci ostane kútik, čo ako zastrčený, do smrti pripravený na Božie orosenie. Všetko tápanie len v pozemských slastiach sa raz ukáže v pravej pochybnosti. Nakoniec zažiari všetkým národom i ľuďom jedine žiaduca a nevyhnutná nebeská vlasť. A do tej nás môžu zaviesť iba kňazi, ktorí jediní sú predurčení na to, aby z dnešného ľudstva, ktoré už sotva chce uveriť, že je stvorené na Boží obraz, vykresalo ozajstné Božie deti.
Krása a veľkoleposť Cirkvi je v tom, že aj z temného horizontu daností šľahá Večné svetlo. Boh dáva svetu kňazov, aby oni dávali svet Bohu. To je bremeno, slasť i krása kňazského bytia. (Ecce homo, 1947, str. 1947).
Kňaz je spojivom medzi Kristom a človekom, je vzorom, ako kráčať za Kristom. Kňaz je cesta, na ktorej sa hmatateľne a oficiálne stretáme s Kristovou láskou, dobrotou, čistotou... Kňaz je darcom vrcholnej Pravdy tým, že nám sprostredkúva život Božích detí. .. Veď čo je nad to, dať sa celkom a bezvýhradne Najvyššiemu?
Mária Cucorová