Galéria + Kniha Blumentál

Minulý rok sa mimoriadnemu záujmu tešila nepredajná výstava výtvarných prác mentálne postihnutých mladých ľudí. Mnohí návštevníci si veľmi chceli kúpiť niektoré dielko, spraviť tak radosť jeho tvorcovi a prispieť ťažko skúšanej rodine. Naša galéria preto pripravila novú krásnu akciu, ktorá poskytuje i túto bohumilú možnosť, a pozýva vás, vašich priateľov a známych na slávnostnú vernisáž výstavy farebných fotografií postihnutej Vierky Mikovej a výtvarných diel jej mamy, akad. mal. Márie Mikovej-Podhradskej s názvom Našou krajinou s mojou maminou, ktorá bude v nedeľu 4. februára o 16,00.

Maliarka sa pravidelne vracia na Horehronie a Považie, aby do skicára načrtla motívy milovanej krajiny a výtvarnými prostriedkami vyjadrila jej pokoj i harmóniu, ale aj bolesť a napätie. A dcéra Vierka zatiaľ vášnivo fotografuje, až sa vypracúva k pozoruhodnému majstrovstvu.

Z ponuky knižných noviniek upriamujeme vašu pozornosť najmä na krásnu darčekovú knihu z láskyplnej úprimnosti duše. Obsahuje nádhernú ľúbostnú a rodinnú poéziu, pútavé verše pre deti, mladých i starých ilustrované majstrovskými olejomaľbami v zahraničí vysoko ceneného slovenského maliara Pavla Potočka.

Predajňa výtvarných diel a kníh kresťanských umelcov je otvorená pondelok až piatok od 10,00 do 18,00.


(Ešte k strane 3 a 4)

Sviatok Obetovania Pána poznali v Jeruzaleme už v 4. storočí. V Ríme ho prijali v 7. storočí. Od 10. storočia mal názov Očisťovanie Panny Márie. V súlade s východnou tradíciou ho r. 1960 vyhlásili za sviatok Pána. V novom liturgickom kalendári (1969) dostal názov Praesentatio Domini – Predstavenie Pána.


Spomienka sv. Cyrila, mnícha a Metoda, biskupa, je v Rímskom misáli od r.1880; najprv 5. a potom 7. júla (u nás 5.júla). V novom liturgickom kalendári bola preložená na 14. februára a roku 1981, potom, ako pápež Ján Pavol II. 31.12. 1980 vyhlásil sv. Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy, bola povýšená na sviatok. U nás si okrem tohto sviatku, ktorý slávi celá Európa, uctievame svätých solúnskych bratov ako slovanských vierozvestov slávnosťou 5. júla.